Vyskakovacie okno pomocou CSS3 a HTML5
X

Zmrašťovanie

Výpočet šírky trhlín
GEOMETRICKÉ CHARAKTERISTIKY PRIEREZU MATERIÁLOVÉ CHARAKTERISTIKY PRIEREZU
VÝSTUŽ PRIEREZU: DRUH POUŽITÉHO CEMENTU
Modul pružnosti Es= MPa s =
Profil výstuže ϕs= mm VEK UVAŽOVANÉHO BETÓNU: t= dni
Krytie výstuže cnom= mm βcc(t)=
Osová vzd. výstuže a = mm TRIEDA BETÓNU:
Krytie výstuže As= mm Stredná charakteristická hodnota betónu v ťahu:
GEOMETRIA PRIEREZU: fctm= MPa
Šírka betón. prierezu: b= mm fctm,(t)= MPa
Výška betón. prierezu: h= mm Sečnicový modul pružnosti betónu:
Plocha posudzovaného prierezu: Ecm= GPa
Act= m2 Ecm,(t)= GPa
Účinná výška prierezu: d= mm Zmena teploty prierezu: ∆T= K
Účinná výška v ťahu: hc,eff= mm Súč. teplotnej rozťažnosti: αcT= K-1
Účinná plocha v ťahu: Ac,eff= m2 SÚČINITEĽ: k= kc=
Stupeň vystuženia: ρeff= % k1= k2=
ρ= % k3= k4=
Napätie vo výstuži: σs= MPa kt= αe=
Max. vzdialenosť trhlín: smax= mm
Pretvorenie od zmrašťovania: ɛm= 10-4
Pretvorenie od zmeny teploty: ɛ∆T= 10-4
Šírka trhliny od zmrašťovania: wk= mm
Šírka trhliny od zmrašť. a ∆T: wk,max= mm
Vysvetlivky: kc-súčiniteľ zohľadňujúci rozdelenie napätia tesne pred vznikom trhliny (=1.0 pre čistý ťah); k1-súčiniteľ zohľadňujúci súdržnosť súdržnej výstuže (=1.6 pre prúty s efektívne hladkým povrchom, =0.8 pre prúty s vysokou súdržnosťou); k2-súčiniteľ zohľadňujúci rozdelenie pomerných prevorení (=1.0 pre centrický ťah, =0.5 pre ohyb, pre prípady excentricého ťahu alebo pre lokálne oblasti sa súčiniteľ vypočíta podľa vzorca 7.13 normy STN EN 1992-1-1); k3 a k4 -odporúčané hodnoty v STN EN 1992-1-1/NA; kt-súčiniteľ zohľadňujúci trvanie zaťaženia (=0.4 pre dlhodobé, =0.6 pre krátkodobé;
Betón je cementový kompozitný materiál skladajúci sa z cementu, kameniva, vody a v mnohých receptúrach z prísad a prímesi. Čerstvý betón začína tuhnúť cca 2 až 4 hodiny po zmiešaní zmesi. Do tohto času musí byť čerstvá betónová zmes uložená do debnenia a zhutnená. Betónová zmes po uložení do debnenia tuhne a tvrdne, odstraňuje sa neviazaná a viazaná voda, pričom vznikajú v betóne ťahové napätia. Tie sú príčinou vzniku zmrašťovacích trhlín.
Vznik trhlín je potrebné obmedziť najmä v prípadoch, keď ohrozujú životnosť konštrukcie = porušenie medzného stavu únosnosti (MSÚ) alebo medzný stav používateľnosti (MSP). Porušenie MSÚ a MSP hrozí v prípadoch podzemných konštrukcií, konštrukcií v garážach,… Medzný stav používateľnosti je potrebné kontrolovať aj v prípade pohľadových konštrukcií podľa požiadaviek na pohľadovosť betónovej konštrukcie a teda navrhnúť konštrukcia tak, aby vypočítaná hodnota veľkosti trhlín neprekročila dovolenú hodnotu.
Na obmedzenie vzniku a veľkosti zmrašťovacích trhlín vplývajú činitele ako ošetrovanie čerstvej betónovej zmesi, spôsob ukladania čerstvej zmesi do debnenia, hutnenie, vystuženie prierezu, výška/hrúbka betónovej konštrukcie, druh použitého cementu, vodný súčiniteľ,…
V priloženom výpočte je možné na veľkosť trhliny vplývať výberom druhu použitého cementu, hrúbkou materiálu, spôsobom vystuženia prierezu. Súčasne možno na veľkosť trhliny vplývať triedou betónu a nominálnym krytím výstuže – tie sú však závislé od prostredia, v ktorom sa bude konštrukcia po zrealizovaní nachádzať.

Ošetrovanie betónu je proces starostlivosti o betónovú zmes, pri ktorej je nutné zamedziť prehrievaniu zmesi, premŕzaniu vody v kapilárach, nadmernému vysúšaniu, striedaniu vysúšania a následného prevlhčenia,… . V praxi to znamená použitie jedného alebo kombinácia možných spôsobov, ako napr.: – prekrytie povrchu betónu parotesnými fóliami; – ponechaním betónovej konštrukcie v debnení čo možno najdlhšie; – kropením vhodnej vody udržať vlhký povrch betónu; – naparovanie betónu (napr. Incheon Bridge v Južnej Kórei).