Vyskakovacie okno pomocou CSS3 a HTML5

Výpočet lineárnej tepelnej rozťažnosti prvku
X

Teplotná rozťažnosť prvku

Lineárna závislosť prvku od teploty – zmena dĺžky
Materiál
L0= mm   α *10-6 m.(m.K)-1
ΔT K   ΔL= mm
Vysvetlivky: ΔL – zmena dĺžky prvku pri zmene teploty; L0 – dĺžka prúta pri vzťažnej teplote; α – súčiniteľ tepelnej rozťažnosti materiálu, z ktorého je posudzovaný prvok vyrobený; ΔT – zmena teploty.

Tepelná rozťažnosť je schopnosť materiálov, vzhľadom na zmenu ich teploty, meniť rozmery prvkov, ktoré sú z nich vyrobené. Vo všeobecnosti platí, že prvky sa pri zvyšovaní teploty rozťahujú a pri znižovaní ich teploty sa zmenšujú.
Tepelnú rozťažnosť materiálov poznáme: objemovú, dĺžkovú alebo lineárnu, plošnú. Vo výpočte zmeny rozmerov prvkov používame materiálovú vlastnosť súčiniteľ tepelnej rozťažnosti.
Pre výpočet lineárnej tepelnej rozťažnosti aplikujeme vzorec:
ΔL = L0 . α . ΔT     [mm]
– kde: ΔL je zmena dĺžky prvku pri zmene teploty; L0 je dĺžka prúta pri vzťažnej teplote; α je súčiniteľ tepelnej rozťažnosti materiálu, z ktorého je posudzovaný prvok vyrobený; ΔT je zmena teploty.
Objemová tepelná rozťažnosť prvkov sa vypočíta za pomoci objemového súčiniteľa tepelnej rozťažnosti, objemu telesa pri vzťažnej teplote a zmeny teploty. Medzi objemovým súčiniteľom tepelnej rozťažnosti a lineárnym súčiniteľom tepelnej rozťažnosti existuje vzťah, ktorý závisí od izotropie materiálov. Pre izotropické materiály platí medzi objemovým a lineárnym súčiniteľom tepelnej rozťažnosti závislosť:
β = 3 . α     [m.(m.K)-1]
Pre anizotropické materiály je súčiniteľ tepelnej rozťažnosti rôzny pre každý smer. Pre teleso s tromi osami X, Y, Z, všeobecne existujú tri súčinitele, pre každý smer jeden αX, αY, αZ. Potom pre každý rozmer a, b, c, určený práve jednou osou, vieme zmenu dĺžky vypočítať podľa vzorca:
Δa = a0 . αX . ΔT     [mm]

Δb = b0 . αY . ΔT     [mm]

Δc = c0 . αZ . ΔT     [mm]

Potom pre jednotlivé rozmery prvku platí:
a = a0 + Δa     =>     a = a0 . (1 + αX . ΔT)     [mm]

b = b0 + Δb     =>     b = b0 . (1 + αY . ΔT)     [mm]

c = c0 + Δc     =>     c = c0 . (1 + αZ . ΔT)     [mm]

Okamžitý objem prvku po zmene objemu od zmeny teploty možno vyjadriť vzťahom:
V = a . b . c = a0b0c0 . (1 + αX . ΔT)(1 + αY . ΔT)(1 + αZ . ΔT)     [mm3]