
X
Spriahnutý nosník drevo-drevo

X
Spriahnutý nosník drevo-drevo
Poddajné spriahnutie drevo-betónového nosníka je riešené ako štádium t0=28 dní, bez zohľadnenia vplyvu zmrašťovania betónovej membrány. Vplyv zmrašťovania je možné vyjadriť obdobným spôsobom ako pri spriahnutých oceľobetónových nosníkoch. Účinok zmrašťovania môžeme vyjadriť dvomi etapami modelovaného nosníka. 1.etapa je založená na predpoklade, že betónová membrána je od ostatnej časti spriahnutého nosníka oddelená. Skráteniu betónovej dosky dokážeme zabrániť ak na dosku necháme pôsobiť ťahovú silu Ncs, ktorú možno vyjadiť ako:
Ncs = εcs.γ1.E1,fin.A1
kde: εcs = pomerné pretvorenie od zmrašťovania; E1,fin = konečná hodnota modulu pružnosti; A1 = prierezová plocha betónovej membrány s účinnou šírkou beff.
V 2.etape na zachovanie rovnováhy vnútorných síl necháme pôsobiť silu vzniknutú zmrašťovaním ako rovnovážnu tlakovú normálovú silu -Ncs pôsobiacu v ťažisku betónovej membrány. Vplyv tlakovej normálovej sily na spriahnutý prierez sa prejaví kladným ohybovým momentom Mcs pôsobiacim na spriahnutý prierez vyjadrený vzťahom:
Mcs = Ncs.a1
kde: a1 = vzdialenosť ťažiska betónovej membrány od ťažiska spriahnutého prierezu.
Spriahnutie drevených nosníkov sa vo veľkej miere používa pri potrebe zvyšovania tuhosti existujúceho stropu rekonštruovaných objektov. Existujúce stropné nosníky je nutné dôkladne preskúmať. Na nosníkoch sa nesmú nachádzať poškodenia, ktoré by mohli znižovať ich únosnosť (napr. trhliny, suky v nepriaznivých polohách, drevokazný hmyz, drevokazné huby,...). Poškodené drevené nosníky je nutné vymeniť. Okrem správneho postupu pri návrhu a realizácii spriahnutia je nutné venovať sa aj správnemu riešeniu technických detailov. S návrhom spriahnutého stropu medzi dvomi priestormi s odlišnými teplotnými alebo vlhkostnými režimami sa snúbi potreba venovať zvýšenú pozornosť parozábranám. Pri nesprávnej realizácii konštrukčných detailov v načrtnutom prípade hrozí kumulácia vlhkosti v drevených trámoch spriahnutého prierezu, ktorá podnieti napr. hnilobné procesy, čo môže viesť k zrúteniu stropu. Spoľahlivosť spriahnutého stropu preto závisí od kondície spriahovaných trámov, splnenia podmienok MSÚ, MSP ako aj správneho riešenia konštrukčných detailov.
Poznámka autora príspevku: Budeme potešení, ak sa s nami podelíte o Vaše skúsenosti so spriahovaním drevených nosníkov. Či už formou textu alebo fotodokumentáciou. Taktiež budeme potešený ak nás v prípade akýchkoľvek nedostatkov alebo vylepšení budete kontaktovať.